İ.Ü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Neslihan Derin ve Öğretim Üyesi Dr. Ömer Faruk Derindağ’dan Fırat GTBM’ne Ziyaret

İ.Ü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Neslihan Derin ve Öğretim Üyesi Dr. Ömer Faruk Derindağ’dan Fırat GTBM’ne Ziyaret
İnönü Üniversite İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Neslihan Derin ve Öğretim Üyesi Dr. Ömer Faruk Derindağ; Fırat Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Havva Eksilmez’i makamında ziyaret ederek, iki kurum arasında olası işbirliği fırsatlarını değerlendirdikleri verimli bir görüşme gerçekleştirdiler.
Fırat Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Havva Eksilmez; yeni hizmet binasında, eski çalışma ortamına nazaran daha modern koşullarda hizmet vermeye başladıklarını, gerek uzman insan kaynakları gerekse iyi planlanmış fiziki altyapılarıyla Malatya’nın ve bölgenin ihracat hacmini artırmayı amaçladıklarını belirterek, Üniversite ile Bölge Müdürlüğü arasında kurulan bu iş birliği ve iletişimden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  Aynı zamanda yeni tesisi ve gümrük parkını tanıtarak çok boyutlu gümrük süreçleri hakkında bilgi verdi. Bunun yanı sıra Malatya’nın ve bölgenin ticari potansiyelini ortaya çıkarmak ve var olan iş hacmini istenen seviyelere taşımak için bölgedeki tüm paydaşlarla yakın çalışma arzusu içinde olduklarını ifade ederek bu yöndeki projelerinden bahsetti.
Prof. Dr. Neslihan Derin ise Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü’nün yeni açılan ve alanında 100% İngilizce eğitim veren birkaç programdan biri olduğunu belirterek, İngilizce hazırlık dâhil toplam 5 yıllık bölümün benzer alanlardaki diğer programların aksine gençler tarafından yoğun bir şekilde tercih edildiğini anlattı. 2018-2019 öğretim yılı itibariyle 1. ve 2. sınıflardaki tüm kontenjanlarının dolu bir şekilde eğitimine devam eden bölümün; ekonomimize katma değer sağlayacak, dijital dünyanın kodlarını çözmüş, ticaretin doğasını özümsemiş, uluslararası ticareti yakından takip eden, global düşünen ama milli çıkarlarımızı gözeten, yenilikçi girişimciler ve profesyoneller yetiştirmeyi amaçladığını belirten Prof. Dr. Neslihan Derin; öğrencilerin mesleki anlamda tam yetkinlik kazanabilmeleri için gümrük ve dış ticaret işlemlerini yerinde ve birebir izleme fırsatı yakalayabilmeleri ile mümkün olabileceğini söyledi.
Bölge Müdürü Havva Eksilmez ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getirirken; gerek Fırat Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nün operasyon sahasında gerekse İnönü Üniversitesi bünyesinde organize edilecek her türlü eğitim ve seminer programlarında Bölge Müdürlüğü olarak destek sağlamaktan büyük bir onur, mutluluk ve heyecan duyacağını ifade ederek, ihracata dayalı bir büyüme modeli benimsemiş olan ülkemizde teori ve pratiğin bu gibi akademi-yürütme birliktelikleriyle vücut bulmasının uluslararası ticaret bölümüne olan ilginin ekonomik çıktılara dönüşmesi anlamında çok değerli katkıları olacağını belirtti.