FIRAT GÜMRÜK VE TİCARET BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ YENİ HİZMET BİNASI AÇILIŞ TÖRENİ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya’da Fırat Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü ve Ticaret il Müdürlüğü’nün yeni hizmet binasının açılışını yaptı.

Ankara asfaltı 6. kilometrede yapımı tamamlanan Fırat Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nün yeni hizmet binası, düzenlenen törenle hizmete girdi. Bölge Müdürü Havva Eksilmez’in açılış konuşmasının ardından söz alan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bölgedeki ticaretin dinamizmini sürdürerek büyümesi için bölge ve gümrük müdürlüklerinin hizmet kalitesinin önemli olduğuna vurgu yaparak, mevcut bölge müdürlüğü tesisinin potansiyeli değerlendirmede ve çalışanların verimliliğini arttırmada yetersiz kaldığını ifade etti. Bakanlık olarak hedeflerinin Türkiye’nin ticaretin daha kolay ve daha güvenli yapıldığı bir ülke olmasını sağlamak olduğunu ifade eden Tüfenkci, “2023 yılında gayri safi yurt içi hasılamızın 2 trilyon dolara, ihracatın 500 milyar dolara çıkarılması, sınır güvenliğinin sağlanması, kaçakçılığın önlenmesi, ticaretin kolaylaştırılması, gümrük iş ve işlem sürelerinin kısaltılması gibi hedeflerimizin gerçekleştirmek için yeni gümrük kapılarının açılması, mevcut kapı ve tesislerimizin yenilenmesi hayati önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.

Bakan Tüfenkci ve beraberindekiler daha sonra açılışını yaptıkları hizmet binasını ve sosyal tesisleri gezdiler. Açılışa Bakan Tüfenkci’nin yanı sıra, Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, Malatya Valisi Ali Kaban, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca, Malatya Barosu Başkanı Enver Han, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ile daire müdürleri, kurum yetkilileri ve çalışanları katıldı.