Malatya ve Kahramanmaraş'da Akaryakıt Operasyonu


    
Malatya ve Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren akaryakıt istasyonlarındaki denetimlerde, 153,5 bin lira değerinde kayıtdışı akaryakıt ile 24 bin liralık yer altı tankı ele geçirildi.

Malatya Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, akaryakıt kaçakçılığıyla mücadele kapsamında Malatya ve Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren akaryakıt istasyonlarında denetimler gerçekleştirdi.

Malatya-Elazığ yolu üzerinde faaliyet gösteren istasyonda yapılan incelemede, motorin pompalarına müdahale edilerek kayıtdışı satış yapıldığı ve yeraltı tankında istasyondaki yakıt satışlarının takibini sağlayan sistemin yakıt şamandırasının sert bir cisimle sıkıştırılarak hareketsiz hale getirildiği tespit edildi. Söz konusu düzeneğin Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nun ilgili hükümleri gereğince suç oluşturması nedeniyle sorumlular hakkında yasal işlem başlatıldı. Mühürleme yapılmak suretiyle istasyonun lisansa tabi tüm faaliyetleri geçici olarak durduruldu. Kayıtdışı olduğu tespit edilen 39 bin 403 litre akaryakıtın gümrüklenmiş değerinin, 153 bin 542 lira olduğu hesaplandı.

Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde faaliyet gösteren istasyonda da arama ve kazı işlemi gerçekleştirildi. İstasyonda bulunan motorin pompasında uzaktan kumandayla kontrol edilen yasal olmayan ikinci bir ara birim ünitesinin olduğu belirlendi. Uzaktan kumanda sistemiyle pompada yapılan satışların otomasyona ve yazarkasaya yansıtılmadığı, istenildiğinde yasal ve yasal olmayan tanklardan pompaya yakıt veren düzenek bulunduğu tespit edildi. Petrol Piyasası Kanunu’nun ilgili maddesi ve ilgili yönetmelik hükümleri doğrultusunda mühürlenen istasyonun lisansa tabi tüm faaliyetleri geçici olarak durduruldu. İstasyonda bulunan vaziyet planında yer almayan, düzeneğin bulunduğu pompaya bağlantısı tespit edilen 40 bin litrelik yeraltı tankına el konuldu. Tespit edilen yeraltı tankının gümrüklenmiş değerinin 24 bin 119 lira olduğu hesaplandı.

Söz konusu istasyon sahipleri hakkında Malatya ve Türkoğlu Cumhuriyet Başsavcılıkları nezdinde suç duyurusunda bulunuldu.